Soudní dvůr Evropské unie vydal dne 24.10.2013 rozsudek ve věci č. C‑22/12, Katarína Haasová proti Rastislavu Petríkovi a Blance Holingové, jež se zabýval otázkou, zda je náhrada nemajetkové újmy způsobené usmrcením blízké osoby při provozu motorového vozidla kryta povinným ručením škůdce.
V Evropské unii je pojištěním odpovědnosti za škodu způsobenou provozem motorových vozidel (povinné ručení) upraveno především dvěma směrnicemi. Směrnice Rady č. 72/166/EHS ze dne 24. dubna 1972 požaduje od členských států, aby se na vozidla, která jsou registrovaná na jejich území, vztahovalo povinné pojištění. Členské státy mají relativní volnost při určování rozsahu škod krytých tímto pojištěním i jeho podmínek, Směrnice Rady č. 84/5/EHS ze dne 30. prosince 1983 však stanovuje limity minimálního pojistného krytí u škody na zdraví a věcných škod.
V Českém právu je pak obecná jednorázová náhrada pozůstalým za škodu způsobenou usmrcením blízké osoby upravena v § 444 občanského zákoníku, podle něj náleží každému z rodičů a dětí, manželu a dalším osobám žijícím v době úmrtí s pozůstalým ve společné domácnosti 240.000,- Kč a každému sourozenci 175.000,- Kč. Soudní dvůr však dovodil, že vedle této náhrady může pozůstalým náležet rovněž náhrada za zásah do práv na ochranu osobnosti podle ustanovení § 11 a 13 občanského zákoníku. Vzhledem k tomu, že se odpovědnost pojištěnce vyplývající z těchto ustanovení odvíjí od odpovědnosti za dopravní nehodu a má občanskoprávní povahu, jedná se o odpovědnost, které spadá do působnosti výše uvedených směrnic a musí proto být rovněž kryta povinným ručením.
Soudní dvůr tak dospěl k závěru, že pod pojem škody na zdraví, jejíž krytí je povinné na základě směrnic, spadá jakákoli újma, která je důsledkem neoprávněného zásahu do osobnostní integrity, což zahrnuje jak fyzické, tak psychické utrpení. Nemusí se proto nutně jednat pouze o nemajetkovou újmu spojenou s úmrtím blízké osoby, ale o jakoukoliv nemajetkovou újmu způsobenou provozem motorového vozidla.
Tyto závěry zůstanou v platnosti pro Českou republiku i po účinnosti nového občanského zákoníku, neboť i tento přiznává fyzickým osobám možnost žádat náhradu nemajetkové újmy v případě zásahu do jejich práv na ochranu osobnosti (viz § 81 a následující a § 2951 a následující z. č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku).
Povinným ručením je tedy kryta nejen náhrada škody majetkové, ale i nemajetkové újmy, a pojišťovny nemohou odmítnout proplácet soudem přiznané nároky na náhradu této nemajetkové újmy.
Pro více informací se prosím obraťte na partnera kanceláře, Mgr. Jiřího Kučeru, e-mail: jkucera@kuceralegal.cz ; tel: +420604242241
Napsal: Mgr. Jiří Kučera