Nejvyšší soud řešil otázku promlčení práva na vrácení peněžité zápůjčky, u které nebyl sjednán termín splatnosti. Splatnost byla vázána na výpověď smlouvy, přičemž věřitel byl oprávněn smlouvu vypovědět kdykoliv.
Nejvyšší soud dospěl k zásadnímu závěru, že právo na vrácení zápůjčky se v takovém případě může promlčet i bez ohledu na termín splatnosti zápůjčky a promlčet se tak může i nesplatný dluh.
- Smlouva o zápůjčce a promlčení
Smlouvou o zápůjčce zapůjčitel (věřitel) přenechává vydlužiteli (dlužníkovi) k užívání zastupitelnou věc k užívání a následnému vrácení. Předmětem zápůjčky jsou nejčastěji peníze, mohou jí být však i jiné genericky určené věci (např. cihly, mouka a podobně).
Pokud smlouva nestanoví, kdy má být zápůjčka vrácena, je splatnost závislá na vypovězení smlouvy.
Věřitel i dlužník tedy mohou svou výpovědí vyvolat splatnost zápůjčky.
- Skutkový stav
Věřitel dlužníkovi poskytl peněžitou zápůjčku, přičemž datum splatnosti nebylo ve smlouvě sjednáno. V souladu s výše uvedeným tak byla splatnost závislá na výpovědi smlouvy.
Věřitel tedy krátce po uplynutí tří let od poskytnutí zápůjčky smlouvy vypověděl a žádal vrácení zápůjčky.
Tomu se však dlužník bránil s tím, že jeho právo vypovědět smlouvu se promlčelo, neboť již uplynula tříletá promlčecí doba.
- Soudní rozhodnutí
Soud prvního stupně i soud odvolací ve věci shodně dospěly k závěru, že právo vypovědět smlouvu se nepromlčuje, neboť není majetkovým právem, a že promlčecí doba běží až od doby splatnosti zápůjčky. Vzhledem k tomu, že splatnost nastala až po výpovědi, od které ještě tři roky neuplynuly, nemohlo být právo na vrácení zápůjčky promlčeno.
Nejvyšší soud se ve svém rozsudku sp. zn. 33 Cdo 3037/2019, ze dne 28. 11. 2019, ztotožnil se závěrem, že právo vypovědět smlouvu se nepromlčuje. Soud však nicméně dospěl k závěru, že v případě, že není sjednán konkrétní termín splatnosti, neběží promlčecí doba od splatnosti, ale od okamžiku, kdy mohl věřitel splatnost poprvé navodit.
V případě, kdy může věřitel smlouvu vypovědět kdykoliv a tím také kdykoliv přivodit splatnost, tak dle soudu počíná promlčecí doba běžet již od prvního dne po poskytnutí zápůjčky, respektive od doby, kdy by uplynula sjednaná výpovědní doba v případě, kdy by již tento první den věřitel smlouvu vypověděl. Pokud by tedy například byla sjednána výpovědní doba 30 dnů, dluh by se promlčel za tři roky a 30 dnů od poskytnutí zápůjčky bez ohledu na to, zda byl dluh splatný či kdy nastala jeho splatnost.
Dle závěrů Nejvyššího soudu se tak nárok na vrácení zápůjčky v daném případě promlčel dříve, než se zápůjčka vůbec stala platnou.
- Závěr
Tento závěr má zásadní dopad do právní jistoty všech věřitelů, kteří si nesjednali konkrétní termín splatnosti a spoléhají na to, že k promlčení dluhu může dojít nejdříve za tři roky od jeho splatnosti.
Závěr Nejvyššího soudu de facto znamená, že věřitel musí smlouvu vypovědět nejpozději do tří let a následně podat žalobu k soudu, jinak se jeho právo promlčí. Výpověď smlouvy je nezbytná, neboť bez výpovědi smlouvy by dluh nebyl splatný a soud by tak žalobu zamítl jako předčasnou.
Všem věřitelům lze proto výrazně doporučit zrevidovat veškeré své zápůjčky (ale jiné smlouvy bez sjednané doby splatnosti) a buď se s dlužníkem dohodnout na konkrétním datu plnění, nebo smlouvy vypovědět a dluh případně zažalovat tak, aby nedošlo k jeho promlčení. Případně je také možné se platně dohodnout na delší promlčecí lhůtě přímo ve smlouvě.
Ve věci posouzení promlčecích lhůt a případného vymáhání dluhu lze doporučit vyhledat kvalifikovanou právní pomoc, aby se věřitelé vyvarovali rizika promlčení svých nároků. Stejně tak lze doporučit přenechat přípravu smlouvy o zápůjčce odborníkovi, abyste se vyvarovali následným nepříjemným komplikacím s případnou nedobytností dluhu. S těmito úkony Vám samozřejmě rádi pomůžeme.
Pro více informací se prosím obraťte na partnera kanceláře, Mgr. Jiřího Kučeru, e-mail: jkucera@kuceralegal.cz; tel: +420 604 242 241, popřípadě na sekretariát, e-mail: info@kuceralegal.cz; tel: +420 273 134 333.
Napsal: Mgr. Zdeněk Smrček