Přísnější regulace družstevních záložen

Schválením návrhu novely zákona o spořitelních a úvěrních družstvech vládou ČR přineslo několik podstatných návrhů změn.

Mezi změny navrhované právní úpravy zejména patří:

  • Stanovení horního limitu velikosti bilanční sumy DZ a skupiny více DZ ve výši 5 mld. Kč 

Stanovení tohoto limitu zajišťuje, že sektor DZ bude v budoucnu tvořen relativně malými subjekty, resp. dojde k odstranění současné situace, kdy několik DZ se svojí velikostí podobá spíše malé bance. Rovněž se toto týká skupiny více DZ propojených jednáním ve shodě nebo jinou formou. Bilanční suma je považována za ideální ukazatel, který objasňuje velikost subjektu. Úroveň limitní hranice ve výši 5 mld. Kč je odvozena z jednoho z mezinárodně uznávaných standardů dle World Council of Credit Unions (dále jen „WOCCU“). Dle jeho názoru má velikost institucionálního kapitálu DZ činit alespoň 10 % bilanční sumy subjektu a po zohlednění tohoto principu odpovídá zákonem stanovené úrovni základního kapitálu (500 000 mil. Kč).

  • Umožnění postupné transformace DZ na banku 

Dříve se DZ mohla transformovat na banku pomocí tzv. „skokové varianty“. Její podstatou bylo umožnění změny právní formy na akciovou společnost, a to v případě, kdy ČNB udělila souhlas k takové přeměně a současně rozhodla o udělení bankovní licence. V tomto případě mj. musela být také splněna minimální výše základního kapitálu. To ovšem může představovat problém pro ty DZ, které mají ambici transformovat se na banku, splňují ostatní požadavky, ale nemají požadovaný základní kapitál. Nově by tedy k podání získání bankovní licence postačovala snížená výše základního kapitálu, a to 5 mil. EUR. Veškeré další požadavky na udělení bankovní licence zůstávají v platnosti.

  • Navýšení povinné úrovně rizikového fondu DZ 

Další změnou je navýšení povinné výše rizikového fondu na úroveň 30 % souhrnu nesplacených úvěrů a záruk. Důsledkem této změny bude zvýšení ročních příspěvků do rizikového fondu na úroveň nejméně 20 % ročního zisku po zdanění vykázaného v účetní závěrce, až do té doby, než rizikový fond dosáhne navrhované úrovně 30 % souhrnu nesplacených úvěrů a záruk.

  • Stanovení minimální výše členského vkladu

Novela zavádí minimální výši základního členského vkladu na 1 tis. Kč. Tato výše je stanovena na základě kombinace absolutní částky a procentní výše z depozit (bez stropu pro nová depozita). Bude ji muset zaplatit každý zájemce, aby se mohl stát členem DZ a využívat její služby, a to jak depozitní, tak i úvěrové. Novela také přináší omezení výše úročených depozit jednoho člena u dané družstevní záložny na desetinásobek souhrnné výše základního členského vkladu a dalšího členského vkladu.

Závěr

Novelou tedy dojde k přísnější regulaci družstevních záložen. Přijetím navrhované právní úpravy by mělo být dosaženo stavu, kdy sektor DZ bude tvořen pouze menšími subjekty, kdy jejich velikost se bude více blížit zahraniční praxi, dnešní výrazný nárůst velikosti sektoru DZ se zmírní, dojde k přiblížení funkce sektoru DZ k mezinárodně uznávaným standardům dle WOCCU a mj. také k odstranění stávajícího stavu, kdy DZ může poskytovat produkty a služby jak členům, tak také nečlenům.

Pro více informací se prosím obraťte na partnera kanceláře, Mgr. Jiřího Kučeru, e-mail: jkucera@kuceralegal.cz; tel.: + 420 604 242 241.

    Máte dotazy na naše služby?

    Ozvěte se nám ještě dnes

    +420 273 134 333